Przegląd Administracji Publicznej • Konferencja naukowa pod patronatem „Przeglądu..”

Konferencja naukowa pod patronatem „Przeglądu..”

marzec 16, 2013      Informacje      admin      Brak komentarzy

Mamy zaszczyt poinformować, że „Przegląd Administracji Publicznej” objął patronat medialny nad konferencją naukową „Metropolizacja: realne problemy – potencjalne rozwiązania”.

Badaniami nad metropoliami i procesem metropolizacji od lat zajmują się specjaliści z wielu dziedzin. Pierwsze prace poświęcone temu zagadnieniu powstały w Stanach Zjednoczonych w latach 20-stych i 30-stych XX w. Wraz z pojawieniem się tego zjawiska w latach 50-tych również w Europie Zachodniej rozpoczęto zagłębiać się w ten temat.

Proces metropolizacji odbywa się na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony, rozwija się dzięki globalizacji, gdzie wielkie miasta stają się centrami zarządzającymi przepływem kapitału, informacji i ludzi. Zaś z drugiej, rozrastają się fizycznie w przestrzeni i coraz mocniej oddziałując na otoczenie. We współczesnym świecie to właśnie wielkie metropolie zaczynają powoli zastępować państwa narodowe w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, a w przyszłości możliwe, że i w politycznych. Także i polskie miasta po transformacji ustrojowej podlegają podobnym procesom.

Wielka reforma samorządowa z 8 marca 1990 r. oraz z 1998 r. upodmiotowiły lokalne społeczności i wyposażyły je w prawa i obowiązki. Jednak nadal nie zdecydowano się uregulować statusu wielkich polskich miast w strukturze podziału terytorialnego państwa. Z wielu powodów jest to kwestia niebagatelna i w obecnym kształcie stanowi poważną lukę systemową.

Konferencja organizowana przez Interdyscyplinarne Studenckie Koło Rozwoju Administracji jest próbą zmierzenia się z tą skomplikowaną tematyką. Chcemy spojrzeć na ten temat z wielu perspektyw, czerpiąc także z dorobku innych krajów. Konferencja będzie zmierzała do połączenia teorii z praktyką.

Wieloaspektowość i aktualność zagadnienia może zainteresować zarówno naukowców, jak i praktyków zajmujących się samorządem terytorialnym w Polsce

Celem konferencji naukowej jest zwrócenie uwagi i pogłębienie wiedzy z zakresu procesów metropolizacyjnych, zarówno wśród studentów, doktorantów jak i pracowników naukowych. Wrocław wraz z jego obszarem aglomeracyjnym stanowi intensywnie rozwijający się rejon, zarówno w przestrzeni społecznej ja i ekonomicznej. Dlatego tez podczas konferencji jeden dzień będzie poświęcony ściśle Aglomeracji Wrocławskiej.

Konferencja może być także okazją dla pracowników administracji publicznej do pogłębienia wiedzy w tej specyficznej i ciągle nie do końca opisanej dziedziny.

Konferencja z założenia jest interdyscyplinarna, wezmą w niej udział specjaliści z różnych dziedzin, takich jak: urbanistyka, zagospodarowanie przestrzenne, administracja publiczna, socjologia miasta, geografia i inne.

Proponowane przez autorów ujęcie zagadnienia metropolizacji w założeniach ma ująć ten problem w nowym świetle. Chodzi o systemowe spojrzenie na kwestię wielkich polskich miast i ich miejsca w strukturze terytorialnej Polski. Konferencja wpasowuje się w bieżącą tematykę o nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, a tym samym o podziale środków między metropolie a mniejsze miasta. Projekt jest także próbą odnowienia dyskusji o przyszłości Aglomeracji Wrocławskiej.

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji (kliknij tutaj).

Zachęcamy do lektury Białej Księgi Obszarów Metropolitarnych (plik pdf).
(Źródło: strona internetowa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, https://mac.gov.pl/raporty-i-dane/)